ZOTI ËSHTË I PARI, SHQIPËRIA MBI TË GJITHA

Dy poezi nga Vitore Stefa-Leka

M’u shfaqe ti madhërisht  e lartë
e bukur , e magjishme si një poezi
megjithate me shpirt te thashë
Shqipëria ime është SHQIPERI!

PLAGE TE HAPURA
Në ç’kohë kohërash jeton ti
O i përvuajturi shekullor , populli im?
Pabesia e pabesushme të ka zënë pritë
Gënjeshtra, mashtrimi të bëjnë rrethim..!
Detet që të lagin ty kanë dallgët me huqe
Otrantoja aty t’i sjell e t’i përcjell
Ditën vijnë të bardha, natën gjak të kuqe
Plaga jote e hapur të rrjedh e të rrjedh

S’po gjen qetësi, s’po gjen dot shërim
Shkatërruesit e tu
pijnë të njëjtin burim…

2 KOMENTE

Ermal

23/01/2012

arrow

Poezi qe shpreh realitetin qe kjo Shqiperi po perjeton tani.

FEDE

23/01/2012

arrow

flm…por nuk keni zgjedhur gje-kjo emigrante ,artiste ne shpirt-ke thurru plot margaritare…
FUTUNI TEK BLOG.I SAJ E ZGJIDHNI-OSE LE TUA SUGJEROJ AJO!
KA DHE TE BIJEN MANDI KELMENDI-AKOMA ME ME TALENT…
ne se shqiperine do e bejme sic heronjte ekane enderruar-VERTE PERLAT E KETYRE EMIGRANTEVE DO VIHEN NE KUROREN E KOMBIT..SOOOOOOOOS TRAZICIONIT :ANTISHQIPTARE,ANTINJEREZOR-ANTIKOMBETARE!
VEC JU RINIA MUND TA PERBALLNI KETE SFIDE!
JU NE PARAROJE-NE NE PRAPAVIJE!

Lini një përgjigje

Emri juaj: (i domosdoshëm)

Emaili juaj: (i domosdoshëm)

Përgjigja juaj:

Posto përgjigjen