ZOTI ËSHTË I PARI, SHQIPËRIA MBI TË GJITHA

AK apel Maqedonisë që të distancohet nga incidentet: Po i vini flakën vetes

zjarri

Pas publikimit të videos së djegies së flamurit shqiptar nga organizata maqedonase e njohur si “Organizata Kristiane”, ka reaguar Aleanca Kuqezi. Në videon e publikuar i vihet flaka flamurit shqiptar dhe hidhen parulla raciste antishqiptare.

Në reagimin e AK-së thuhet se “provokimet e Maqedonisë po kalojnë çdo kufi”. “Mos guxoni të prekni flamurin kombëtar, distancohuni nga zjarrvënësit”, thuhet në reagimin e AK-së.

Aleanca Kuqezi duke theksuar se me këto veprime “Maqedonia po i vë jarin vetës” u ka bërë apel SHBA-së dhe BE-së “parandaloni çmendurinë sa nuk është vonë”.

Djegia e flamurit vjen dy javë pasi dy shqiptar u vranë nga një polic maqedonas ndërsa ditët e fundit disa nxënës shqiptar janë rrahur në mënyrë barbare nga maqedonasit.

Dhuna është dënuar edhe nga Komisioni Evropian, i cili ka theksuar se “i bëjmë thirrje të gjithëve të respektojnë shtetin e së drejtës”.

Video e organizatës Kristiane (Hristianska Organizacija) nxjerr në sfond persona të maskuar që nën përcjelljen e këngës djegin flamurin shqiptar.  Ata bëjnë thirrje për bashkimin e të krishterëve kundër shqiptarëve për zhdukjen e tyre. Gjatë tërë videos së publikuar vijojnë titra në gjuhën angleze për të kuptuar mesazhin e tyre. /F.Stafa/

Shekulli

______________________________

Djegia e flamurit, AK: Qeveria e Maqedonisë të distancohet

TIRANË- Aleanca Kuq e Zi ka reaguar për djegien e flamurit shqiptar në Maqedoni.

Aleanca Kuq e Zi nëpërmjet një deklarate për mediat vlerëson se provokimet maqedonase po kalojnë cdo kufi duke theksuar se me incidentet ndëretnike të ditëve të fundit kundra shqiptarëve, “Maqedonia po i vë zjarrin vetes”.

Aleanca Kuq e Zi i bën thirrje qeverisë së Maqedonisë të distancohet nga incidentet, ndërkohë që i bën apel Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian të ndalojnë ‘cmendurinë’ e maqedonasve kundra shqiptarëve sa nuk është vonë.

Organizata Kristiane e njohur si Hristianska Organizacija ka shfaqur një video, ku persona të maskuar lëshojnë thirrje raciste antishqiptare. Në videon e publikuar në internet shfaqen persona të maskuar, të cilët para se të djegin flamurin, me këngë liturgjike në sfond, kërcënojnë me jetë shqiptarët në Maqedoni duke kërkuar madje edhe bashkimin e të krishterëve kundër shqiptarëve.
(el.me/BalkanWeb)

__________________________________

Maqedonasit djegin flamurin shqiptar
Anëtarët e së ashtuquajturës Organizata Kristiane në Maqedoni, duke kënduar tone raciste, kanë djegur flamurin kombëtar shqiptar.

Veprimi i ulët është xhiruar nga anëtarët e organizatës, të cilët nuk kanë vonuar ta transmetojnë atë në faqen e njohur të internetit Youtube.

Teksa djegin flamurin, anëtarët e organizatës bëjnë thirrje për bashkimin e krishterëve kundër shqiptarëve, me qëllim shfarrosjen e tyre.

Në video parullat anti-shqiptare janë shoqëruar me titra në gjuhën angleze për të përcjellë mesazhin e ekstremistëve.

Aleanca Kuqe e Zi ka reaguar

Provokimet maqedonase po kalojnë çdo kufi. Maqedonasit të mos guxojnë të prekin më flamurin kombëtar. Ftojmë SHBA dhe BE të ndalin çmendurinë sa nuk është vonë

Aleanca Kuq e Zi
Reagim ndaj djegies së flamurit

ndaj djegies së flamurit shqiptar, duke paralajmëruar maqedonasit që të heqin dorë nga akte të tilla.

“Provokimet maqedonase po kalojnë çdo kufi. Maqedonasit të mos guxojnë të prekin më flamurin kombëtar”, thuhet në një deklaratë për shtyp.

Duke vlerësuar se, me këto sjellje Maqedonia po i vë zjarrin vetes, Aleanca i ka bërë apel qeverisë maqedonase që të distancohet nga zjarrvënësit.

Më tej grupimi i ka drejtuar një apel Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian: “Ndaloni çmendurinë sa nuk është vonë”.

Ngjarja ndodh pas një seri incidentesh ndëretnike të regjistruara së fundmi në Maqedoni, që kulmuan me rrahjen barbare të 15 nxënësve shqiptarë.

Ngjarja në fjalë u pasua nga sulme ndaj dyqaneve të komunitetit shqiptar në Shkup, si dhe ndaj objekteve të tjera shqiptare në zona të tjera të Maqedonisë.

Të gjitha këto ndodhën pasi më herët një polic maqedonas vrau në Gostivar dy shqiptarë, pas një debati për parkimin e automjetit.

Top Channel

 

5 KOMENTE

Lisi

12/03/2012

arrow

Djegja e flamurit sigurisht eshte akt provokimi por s’mund te them poshterimi aq me teper ne kete rast qe jane te maskuar.Ku jane ata burra maqedon qe se kuptoja se ku kishin koken e ku bythen.
Ku jane ata burra ortodoks maqedonas qe nuk i zbulojne vellezerit e tyre qe te shohin pak drite dielli
dhe ate veprim ta kryejne ne sy te te gjitheve te zbuluar dhe pa frike.Ata jane burreca e bythq….
Ku eshte klasa politike krishtere e europes bashkuar qe keto veprime don ti ndaloje me fjale
Ku jane burrat e qeverive shqiptare qe stuken ne fustanet e grave.TURPPP….
Maqedonia nuk ka ekzistuar e nuk duhet te ekzistoje S’ka teritor s’ka histori s’ka kulture
I vetmi atdhe ityre eshte SIBERIA.

agimi

13/03/2012

arrow

besa edhe Maqedonsit e qelbur marin goximin tI ven flaken flamurit tone Kombetare..??? te gjithe ne e dIjm PERSE ?! Ata e kan par se sa te ,,BASHKUAR” jemi ne…!!! Kan par se si tallemi ne me veten tone,si tallen ,,Miqet tane” nga Brujkseli e me teJ me ne..! Del maqedonsi vret dy Shqipetar,dhe priteni burra Washingtonin dhe Brukselin te ju thot Shqipetarve duroni sllavet te ju vrasin te ju dhunojn te ju poshterojn per hir te qetesis se rajonit e me gjer.!! KURSE ne vazhdojm njeri thumbit e tjetri patkoit e knaqemi me naivitetin me te madh ngase ,,Miqet tan” kan then se ne jemi faktore stabiliteti.. ha.ha.ha!! Po qeshem nga mllefi dhe inati o burra SHQIPETARE ?? Per qfar ishim ne Lezhe para pak ditesh? Per te shitur mend para popullt per mes mediave,me flamurin kuq e zi ne dore…??? A e dini ju o QELBESIRA qe flisni ne emer te popullit Shqipetare,se Greket kerkojne Gjak Shqipetari,serbet i kan akoma ne varre masive Shqipetaret dhe akoma guxojn te kerkojn pjese te tokave tona,Maqeconsit na vrasin,na i rrahin femijet tane,e ne per hire te ,,miqve” dhe kolltuqeve heshtim dhe therrasim veten qe te mos provokohemi ne asnje menyre,kurse sllavet mongol vazhdojn avazet e tyre anti Shqipetare pa pik frike. A mundet te na tregoj kush? Deri ku do shkojm ne keshtu?

URGEN

13/03/2012

arrow

prshe .keto fyerje per kombin ton nuk mund te tolerohen sidomos per ne te AK.do te ishte mir qe AK te bente nje tubim paqsore ne kryqytet me te gjithe antaret e saj nga cdo cep shqip foles.kjo do te ishte pergjigja me e mir per nje komb pa indetitet si maqedonia .NE NUK DUHET TE RRIM TE NDARE PO R DUHET TE BASHKOHEMI PER TE MOS TOLERUA ME KETO OFENDIME

NOLI

15/03/2012

arrow

Neve vet e bejm veten qe Maqedonasit, Serbet apo Greket te na tallin, te luajn e te manipulojn me ne. Qetsi ne rajon nuk do te ket kurr pa Bashkim Kombetar. AK duet te gjej nje menyr per te treguar se ka akoma Shqiptar qe ne emer te popullit ti kthejn kembet nga dielli.
Po nuk te paten frik ato kryegomaret tan ne politik, mund te flasish sa te duesh, mund te tuboemi jo njeher po gjdo dit, por nuk do pjerdh kush per ne.
Duet nje menyr per te terhequr vemendjen, se Flamuri yn nuk esht leck qe mundesh aq leht ta djegish.

Saimir

08/04/2012

arrow

Maqedon o shtet kopil, mos e krruj me leter smeril!

Lini një përgjigje

Emri juaj: (i domosdoshëm)

Emaili juaj: (i domosdoshëm)

Përgjigja juaj:

Posto përgjigjen