ZOTI ËSHTË I PARI, SHQIPËRIA MBI TË GJITHA

LEKA I mbeshtet Kreshnik Spahiun

leka_811731328

Sot në rezidencën e familjes mbretërore Naltëmadhnia e tij Leka i I u takua me z.Kreshnik Spahiu dhe disa perfaesues te Aleances Kuq e Zi. Leka I, u rishfaq në mëdia pas shumë kohësh. Qëllimi I këtij takimi dhe qëndrimit publik në mëdia ishte diskutimi mbi situatën aktuale dhe cështja e regjistrimit të popullsisë. Ndër të tjera Leka I vlerësoi si të jashtëzakonshëm rolin e Kreshnik Spahiut në denoncimin e fenomenit të falsifikimit të kombësive dhe mbrojtjen ligjore në lidhje me mbrojtjen e identitetit kombëtarë. Leka I u shpreh se Kreshnik Spahiu ka marre nje nisme e cila rrezikon dhe jeten e tij dhe ne mbeshtetje  nënshkroj peticionin duke u bërë firmëtari I 20.000 në lishtën e qyetatërëve të cilët kushërshtojnë këtë regjistrim. Sipas kushtetutës mjaftojnë 20.000 firma për tu paraqituar një projektligj në parlament por sibas birimeve të oragizatorëve ky peticion do të vazhdoj nënshkrimet në të gjithë Shqipërinë dhe kudo që jetojnë shqiptarë. Leka I deklaroi se ky lloj rreshistrimi mund te kete pasoj destabilizimin e shqiperise dhe shnerimin e nje shteti artificialisht multietnik.

Gjatë takimit Kreshnik Spahiu vlerësoi rolin historik të familjes mbretërore në konsolidimin e shtetit shqiptarë dhe deklaroi se ne luftojmë për sovranitetin e shtetit dhe jo për pushtetin. Kreshnik Spahiu theksoi se “Aleanca Kuq e Zi nëpërmjet këtyre lëvizjeve synon të thyej servilizmin dhe fobinë që ka mbisunduar shtetin tonë për shumë kohë. Është koha që kombi të vlerësohet mbi interest e parive politike dhe të politikanëve”. Aleanca Kuq e Zi mirepret cdo mbeshtetje pa dallim krahine, ideje, feje apo bindjesh politike.

NJË KOMENT

Halit

23/03/2013

arrow

ju pergezoj per punen e palodhshme qe beni ne te mir te shqiptaris.Besoj se ka ardh koha qe te lidhmi besen besa bes per nje shqipri pa kufi.Dhe tjy themi njeher fqinjve tan ketu kem qen dem babadem jem dhe do jem. vem ak e zi dhe vetvendosja mund ta bejn kombin bashk. me fat.

Lini një përgjigje

Emri juaj: (i domosdoshëm)

Emaili juaj: (i domosdoshëm)

Përgjigja juaj:

Posto përgjigjen